DNI OTWARTE ZSM

Dnia 21 marca 2013r. w Zespole Szkół Morskich w Darłowie odbędą się dni otwarte. To wspaniała okazja dla wszystkich tych, którzy właśnie stoją przed trudnym wyborem. Uczniów kończących w tym roku szkolnym gimnazjum, ich rodziców oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Darłowa, do udziału w dniach otwartych ZSM. Prawdziwa okazja by zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, poznać przyszłych nauczycieli, zwiedzić szkołę oraz budynek internatu. Wielką atrakcją dla wszystkich przyszłych „morsaków" będzie możliwość wejścia na pokład i zobaczenia z bliska - pływającej jednostki szkoleniowej - m/t „Franek Zubrzycki II", na którym to odbywają się obowiązkowe praktyki.

68 rocznica przyłączenia ziem do Polski

W dniu 7 marca 2013 r. w Darłowie odbyły się uroczystości upamiętniające 68 rocznicę zdobycia przez Armię Radziecką Ziemi Darłowskiej i przyłączenia tych Ziem do Polski.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Jerzego w intencji pierwszych osadników Ziemi Darłowskiej.
Dalsze uroczystości odbywały się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Obeliskiem z tablicą pamiątkową Pionierów Ziemi Darłowskiej.
Udział w nich wzięli: Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski, Burmistrz Miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz, radni rady miejskiej, Kompanie Honorowe Marynarki Wojennej i Szkoły Morskiej w Darłowie, proporzec Placówki SG w Darłowie, Poczty Sztandarowe, dowódcy JW i SG, szefowie służb mundurowych, delegacje instytucji, zakładów pracy, organizacji pozarządowych, darłowskich szkół, mieszkańcy, członkowie Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej, a także delegacja kołobrzeskich pionierów.

 

Jarmark Kaziukowy w Poznaniu

Już kolejny raz Powiat Sławieński wziął udział w Jarmarku Kaziukowym w Poznaniu, który  dwudziesty już raz organizowany w Poznaniu i  jest jedną z najpopularniejszych imprez w Wielkopolsce.  
Powiatowe stoisko promocyjne doznało prawdziwego oblężenia mieszkańców Poznania.  Prezentowane były atrakcje, walory regionu oraz  obiekty turystyczne, co w efekcie ma zachęcić do przyjazdu  turystów z Wielkopolski. Każdego roku w trakcie imprezy odbywa się prezentacja  członków dynastii Jagielonów,  co było przyczynkiem by na wyprawę do Poznania zabrać ze sobą Króla Eryka.  Źródła historyczne podają, że zawitał już do stolicy Wielkopolski w XV w, jadąc na wesele do Jagiełły. Król Eryk doskonale poradził sobie i obecnych czasach, rozdawał materiały promocyjne, rozmawiał z Poznaniakami co wzbudzało ogólną sympatię i zapraszało tłumnie Poznaniaków.  
      Promocja regionu na tak popularnej i obleganej imprezie to wynik  doskonałej współpracy pomiędzy Powiatem Sławieńskim,  na czele ze Starostą Sławieńskim, Wojciechem Wiśniowskim, a  Ryszardem Liminowiczem, Prezesem Towarzystwa  Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu, a zarazem dawnym mieszkańcem Sławna. Nie ustaje on wraz za małżonką   w trudach promowania swojego miasta i regionu, za co jesteśmy wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania.

 

Otwarcie biura DARlot-u

W dniu 28 lutego 2013 r. Wojciech Wiśniowski Starosta Sławieński, a zarazem Przewodniczący Rady Programowej  Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści,  dokonał oficjalnego otwarcia biura  stowarzyszenia oraz Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Sławnie. Podczas symbolicznego przecięcia wstęgi obecni byli Ryszard Stachowiak Wójt Gminy Sławno, Piotr Górniak Wiceburmistrz Polanowa, Arkadiusz Klimowicz Burmistrz Darłowa, Sabina Metrak Lis Zastępca Dyrektora hotelu Lidia w Darłowie - Członkowie Rady Programowej, którzy również dzisiaj  zatwierdzili  plan działania organizacji na 2013 rok, przyjęty wcześniej przez Zarząd oraz zapoznali się z informacją z bieżącej działalności.

Dofinansowanie wystawy Miasto nad Bałtykiem

W poniedziałek 25 lutego w Szczecinie członkowie zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska i Jarosław Rzepa oraz dyrektor Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie Jerzy Buziałkowski podpisali umowę o dofinansowaniu wystawy „Dirlov-Rügenwalde-Darłowo. Miasto nad Bałtykiem”. Wystawa realizowana ze środków Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej przez darłowskie muzeum w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa (program operacyjny Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013) będzie kosztowała 302.036 zł (netto, bez podatku VAT), z czego 256.433 zł to środki DLGR, 40.000 dotacja Miasta Darłowo. Pomysłodawcą wystawy jest Jerzy Buziałkowski. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Konstanty Kontowski, a za przygotowanie wniosku odpowiadała Lidia Wróblewska.

Wystawa będzie zrealizowana w skrzydle zachodnim zamku. Jej otwarcie planowane jest pod koniec roku i ma być połączone z przypadającą w tym roku 90. rocznicą muzeum w Darłowie. Patronat nad wystawą objęli Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski i Burmistrz Miasta Darłowo Arkadiusz Klimowicz.

Na Styku Kultur

Powiat Sławieński wspólnie z Darłowską Lokalną Organizacją Turystyczną w Dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści, której inicjatorem powstania i przewodniczącym Rady Programowej jest Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski, wziął udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych "Na Styku Kultur" w Łodzi. Różnorodność oferty prezentowanej na stoisku, owocowała wielkim zainteresowaniem potencjalnych turystów. Pojawiały się również pytania o tereny inwestycyjne znajdujące się na obszarze Powiatu Sławieńskiego. Wojciech Wiśniowski zaprasza przedsiębiorców turystycznych do nawiązywania kontaktu z Darłowską Lokalną Organizacją Turystyczną w Dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści w celach promocyjnych na targach turystycznych w Polsce w których organizacja będzie brała czynny udział.

 

20-lecia Gminy Darłowo

W piątek 22 lutego 2013r. w Bobolinie odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji 20-lecia Gminy Darłowo. Podczas imprezy, Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski złożył na ręce wieloletniego gospodarza gminy, Franciszka Kupracza, życzenia i podziękowania za trud służby publicznej oraz działania podejmowane dla dobra lokalnej społeczności.